به سايت اطلاعات.نت
خوش آمديد
 

 صفحه اول | روزنامه ها | گروهاي سياسی| ادب و هنر | راديو | موسيقی | تلويزيون | فايل هاي صوتی
وب لاگها
| كامپيوتر | مقالات مذهبی | ورزشی |  تاريخ وفرهنگ| تماس با ما  | بایگانی

نه شرقی نه غربی, نه تازی شدن را                براي  تو ای بوم بر دوست دارم


 

چاپ خبر  

 

صندلی‌ های خالی هواپيما و بازار سياه بليت‌


 جام جم آنلاين:
امكان ندارد قصد سفر هوايي به يكي از شهرهاي كشور را داشته باشيد و بتوانيد براحتي و بدون سفارش و پارتي بليت تهيه كنيد، چرا كه هنگام مراجعه‌ به برخي آژانس‌هاي مسافرت هوايي، فقط يك جمله را مي‌شنويد: بليت نداريم ، اما عجله نكنيد، بلافاصله خانم فروشنده به شما خواهد گفت: شايد بتوانيم برايتان بليت چارتر تهيه كنيم . و معمولا هم چنين خواهد شد.

بد هم نيست كه يك شركت هواپيمايي ادعا كند براي جلب مشتريان خود و تهيه بليت از يك هواپيماي چارتر تلاش مي‌كند، اما مشكل از آنجا شروع مي‌شود كه از هواپيماهاي چارتر به عنوان ابزاري در جهت سودجويي و ايجاد بازار سياه بليت استفاده شود و مسافران كه به هر دليل مجبور به سفر هوايي باشند، در قراردادي يكسويه به همه شرايط بليت هواپيماي اجاره‌اي تن دهند، چرا كه آنها در بسياري از موارد، قادر نيستند براي سفرهاي فوري خود، از قبل برنامه‌ريزي كنند.

بليت هواپيماي چارتر چند ويژگي دارد، كنسلي ندارد، غيرقابل تغيير در زمان است، در صورت انصراف هزينه بليت سوخت مي‌شود، نرخ بزرگسال و كوچكسال متفاوت نيست و برخلاف معمول گران‌تر هم به فروش مي‌رسد.

تاخير براي پر كردن صندلي‌
يكي از شهروندان در گفتگو با جام‌جم در اين باره مي‌گويد: بليت چارتري از يك شركت هواپيمايي تهيه كردم كه قرار بود با پرواز شماره 4109 از مشهد به مقصد تهران پرواز كنيم، اما اين پرواز مرتب به تاخير مي‌افتاد و مسوول كانتر فرودگاه، بليت‌هاي جديدي را با ساعت‌هاي متفاوت براي اين پرواز مي‌فروخت.

وي مي‌افزايد: به عبارت ديگر، چگونه ممكن است براي يك شماره پرواز، بليت با ساعات متفاوت به فروش رسد، در نتيجه پرواز مذكور با 5 ساعت تاخير پرواز كرد، در حالي كه هنوز بسياري از صندلي‌هاي آن خالي بود.

يكي ديگر از مسافران همين پرواز با گلايه از عدم مسووليت شركت‌هاي هواپيمايي در قبال وقت مردم مي‌گويد: در همين پرواز 4109 از ساعت‌ 20/6 بامداد تا 30/7 فقط منتظر تحويل بار مسافران بوديم و هيچ مسوولي هم در فرودگاه، پاسخگوي مسافران نيست.

مسافران را جا مي‌گذارند
يك خانم دانشجو هم با اشاره به اين كه در بسياري از اوقات شاهد زود بسته شدن كانتر صدور كارت پرواز هستيم، مي‌گويد: چهارشنبه شب گذشته در حالي كه 45 دقيقه قبل از پرواز در فرودگاه بودم، اما كانتر را زود بسته بودند و من از پرواز جا ماندم و دوباره متحمل خريد بليت شدم و چون پرواز چارتر بود، درصدي از پول بليت را هم به من بازنگرداندند.

وي با اشاره به قراردادهاي يكسويه ميان خريداران و فروشندگان بليت مي‌گويد: در بليت‌هاي چارتر هيچ تعهدي در قبال تاخير هواپيماها و نوع خدمات به مسافران وجود ندارد و صداي اعتراضي هم به جايي نمي‌رسد.

رابطه پولي‌
معمولا هرجا رابطه پولي و مادي جاي روابط انساني را بگيرد، زمينه براي ترفندهايي فراهم مي‌شود كه قطعا براحتي هم قابل اثبات نيستند، همان گونه كه بارها درباره دليل تاخير طولاني هواپيماها و شكوه مسافران گزارش‌هاي زيادي نوشته شده و سازمان هواپيمايي و ديگر مسوولان ذي‌ربط نقص فني را علت تاخير عنوان كرده‌اند و يا مساله تحريم بهانه‌اي شده كه مرتب در جوابيه‌هاي سازمان هواپيمايي بر آن تاكيد شده است، حال آن كه هيچ كس نمي‌تواند خسارت و ضرري را كه به خاطر تلف شدن وقت مسافران در اين گونه سفرها بر آنها تحميل مي‌شود، جبران كند.

يكي از مسافران كه به خاطر شركت در مراسم ختم يكي از عزيزانش، مجبور به مسافرت هوايي شده و ساعت‌ها به دنبال بليت گشته است، مي‌گويد: بايد براي تشييع جنازه پدرم چهارشنبه به اصفهان مي‌رفتم؛ اما تاخير 7 ساعته هواپيما برايم مشكلاتي فراهم كرد كه به هيچ وجه جبران‌پذير نيست.

او مي‌افزايد: بهتر است شركت هواپيمايي صادقانه به مردم بگويد قادر به خدمات‌دهي مطلوب به شهروندان نيست و خيال همه را راحت كند.صادقي مي‌گويد: چگونه است كه بليت چارتر هميشه در همه آژانس‌ها يافت مي‌شود؛ اما مسافران نمي‌توانند براحتي بليت عادي تهيه كنند، مگر اين كه در آژانسي آشنايي داشته باشند. اين مساله نشان مي‌دهد آژانس‌ها با تباني با يكديگر فقط به يك مساله‌ مي‌انديشند و آن هم سود بيشتر است و شركت هواپيمايي هم هيچ نظارتي بر كار آنها ندارد.

طبق مصوبه سازمان هواپيمايي كشوري، آژانس‌هاي مسافرت هوايي مجازند تا 30 درصد از بليت‌هاي خود را به صورت چارتر بفروشند، اما اين مصوبه به معناي آن نيست كه آنها با تباني يكديگر، هر كار كه دوست داشتند، انجام دهند.

براساس قانون، تك‌فروشي بليت پروازهاي چارتري از سوي آژانس‌هاي هواپيمايي، تخلفي آشكار است كه بايد تحت نظارت دقيق قرار گيرد، چون در پروسه تهيه بليت، اين مسافران هستند كه صدمه مي‌بينند.

رضا جعفرزاده، سخنگوي سازمان هواپيمايي كشوري در اين‌باره به جام‌جم مي‌گويد: شركت‌هاي هواپيمايي مجازند تا 30 درصد بليت‌هاي خود را به صورت چارتري بفروشند و آنها به هيچ وجه حق ندارند بليت را گران‌تر به فروش برسانند و در صورت گزارش چنين تخلفي با آنها برخورد مي‌شود.

وي در پاسخ به اين پرسش كه در حال حاضر تقاضا براي سفر بويژه مشهد بيشتر از عرضه است، درباره خالي بودن صندلي هواپيماهاي چارتر مي‌افزايد: امكان دارد بليت به فروش رفته، اما مسافران مراجعه نكرده‌اند كه بايد دقيقا درباره هر پرواز بررسي شود.

توضيحات جعفرزاده را به توصيه ايشان عينا نقل كرديم، اما نمي‌توانيم بسادگي از كنار اين موضوع بگذريم كه افراد عادي جامعه‌ براي تهيه يك بليت سفر هوايي بايد با تنگنا مواجه شوند، اما مديران شركت‌ها و بنگاه‌هاي اقتصادي براحتي بتوانند با هواپيماي دربستي سفر كنند و در كنار آن، درآمدهايي جانبي هم براي شركت‌هاي هوايي رقم بزنند كه در نتيجه اين نگاه اقتصادي، مردم عادي جامعه چه به لحاظ روحي و چه جسمي متحمل خسارات جبران‌ناپذير شوند و به دليل تاخيرهاي طولاني هم به امور ضروري روزمره خود نرسند.

شايد شما هم داستان دور دنيا در 80 روز نوشته ژول ورن را خوانده‌ايد كه در اين داستان، ميليونري اروپايي تصميم مي‌‌گيرد دور دنيا را به مدد برنامه‌ريزي دقيق درباره ساعت و حركت قطارها و كشتي‌ها دقيقا در 80 روز بگردد.

اين خاطره را از ذهنتان پاك نكنيد و آن را بگذاريد كنار تاخير 4 ساعته پرواز شماره 239 تهران - اصفهان ايران‌اير كه چهارشنبه هفته گذشته حتي هواپيما قادر نشد پس از چند بار پرواز بر فراز فرودگاه اصفهان بر باند فرود بنشيند و مجبور شد مسافران را دوباره به تهران بازگرداند و 3 ساعت تمام آنها در هواپيما محبوس بودند و حتي اجازه بيرون آمدن هم نداشتند و بالاخره پس از 7 ساعت تاخير (به اندازه مسافرت با اتوبوس)‌ به اصفهان رسيدند.
اولتيماتوم مسلحانه زنان به اعضاء مجلس... در رابطه با قرارداد های گستاخانه زورگويی روس و انگليستوجه:
استفاه از مطالب اطلاعات.نت با ذكر ماخذ آزاد می باشد

با خبرهای خود به خبررسانی اطلاعات.نت ياری رسانيد!  -  http://ettelaat.net/ -

Copyright © 1999-2018 Ettelaat Network, All  Rights Reserved
Webmaster
اطلاعات.نت به هيچ گروه و مرام و مسلك وابسته نيست