به سايت اطلاعات.نت
خوش آمديد
 

 صفحه اول | روزنامه ها | گروهاي سياسی| ادب و هنر | راديو | موسيقی | تلويزيون | فايل هاي صوتی
وب لاگها
| كامپيوتر | مقالات مذهبی | ورزشی |  تاريخ وفرهنگ| تماس با ما  | بایگانی

نه شرقی نه غربی, نه تازی شدن را                براي  تو ای بوم بر دوست دارم


 

چاپ خبر  

 

علی اشتری به اتهام همکاری با موساد به طور غیر علنی محاکمه و به اعدام محکوم شده است


 بی بی سی:

یک شهروند ایرانی که به اتهام جاسوسی برای اسرائیل در تهران محاکمه شده بود به اعدام محکوم شده است.
روز دوشنبه، 30 ژوئن (10 تیر)، خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات گزارش کرد که شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران، علی اشتری را در ارتباط با اتهام جاسوسی به نفع موساد - سازمان اطلاعات اسرائیل - مجرم شناخته و او را به اعدام محکوم کرده است.

خبر محاکمه یک "مرد جوان" ایرانی به اتهام همکاری با سرویس های اطلاعاتی اسرائیل برای نخستین بار روز شنبه این هفته توسط خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - گزارش شد اما این گزارش حاوی جزئیات بیشتری در این مورد نبود.

ایسنا در گزارش محکومیت علی اشتری، به نقل از مدیرکل ضد جاسوسی وزرت اطلاعات نوشته است که علی اشتری، 45 ساله، متولد و ساکن تهران، در زمینه مسایل فنی الکترونیکی تخصص دارد و فردی با هوش و صاحب یک شرکت و سهامدار چند شرکت است.

در این خبر آمده است که آقای اشتری در زمینه خرید و فروش تجهیزات فنی و الکترونیکی با برخی مراکز امنیتی، دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی همکاری هایی داشته هرچند این مراکز صرفا با وی به عنوان یک ایرانی در داخل کشور ارتباط داشتند.


اشتری وابسته به هیچ مرکز دولتی نبود و همین باعث شد نظارت درستی روی او انجام نشود و بدون عبور از فیلترهای خاص اطلاعاتی کشور، حوزه دسترسی های وی افزایش یافته و با آدمهای مختلفی ارتباط برقرار و در مجامع داخلی و خارجی حضور داشته باشد اما پاسخگو نباشد
مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات


مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات گفته است که سرویس اطلاعاتی موساد پس از برقراری ارتباط با علی اشتری، که در زمینه مسایل شغلی خود سفرهای زیادی به خارج داشت، سفارش هایی را در ارتباط با مراکز فوق در ایران می داد.

وی افزوده است که آقای اشتری در یکی از این سفرها "به دام سرویس های جاسوسی" اسرائیل افتاد و ماموران اسرائیلی نیز با توجه به "مسایل و معضلات اخلاقی، مشکلات خانوادگی و مسایل مالی" او را به همکاری خود جلب کردند.

این مقام وزارت اطلاعات گفته است که اشتری در خلال سفرهای بعدی، ارتباط گسترده ای را با ماموران موساد برقرار ساخت و با فراگیری نحوه استفاده از دستگاه های ارتباط سری، اطلاعاتی را با آنان رد و بدل می کرده است.

به گفته وی، آقای اشتری به هیچ مرکز دولتی وابسته نبوده و به همین ترتیب، نظارت درستی بر فعالیت های او صورت نمی گرفته است.

فروش قطعات آلوده به مراکز حساس
مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در عین حال گفته است که به دلیل اعتماد بین علی اشتری و مشتریانش، او توانست در برخی مراکز مهم جمهوری اسلامی نفوذ کند و اطلاعاتی را که از این طریق کسب می کرده، در اختیار موساد قرار دهد.

مراکز تحقیقاتی، سازمان انرژی اتمی و برخی مراکز دفاعی و نظامی از جمله سازمان هایی عنوان شده اند که، به گفته مقام وزارت اطلاعات، آقای اشتری با آنها تماس داشته و اطلاعاتی را که از آنها به دست می آورد به سازمان اطلاعات اسرائیل منتقل می کرده است.

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات مدت همکای آقای اشتری با موساد را دو تا سه سال عنوان کرده و گفته است که در این مدت، وی "برخی قطعات آلوده و معیوب" را برای خرید توسط سازمان های ایرانی پیشنهاد می کرده که استفاده از آنها باعث شکست پروژه هایی شده که "در برخی زمینه ها غیرقابل جبران است."


در طول این مدت اتفاق افتاده که مرکزی، قطعه ای می خواسته و اشتری به کمک موساد قطعات معیوب و آلوده را برای استفاده پیشنهاد می کرده که در برخی موارد استفاده از این قطعات باعث شکست پروژه هایی شده که در برخی زمینه های غیرقابل جبران است
مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات


این مقام وزارت اطلاعات در مورد "آلوده بودن" قطعات و تجهیزاتی که علی اشتری متهم به فروش آنها به سازمان های حساس جمهوری اسلامی است توضیحی نداده و سازمان های دریافت کننده این قطعات آلوده و پروژه های استفاده کننده از آنها را مشخص نکرده است.

این مقام وزارت اطلاعات گفته که ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی به این دلیل به آقای اشتری ظنین شدند که وی به مراکز مهم کشور رفت و آمد زیادی داشت و افزوده است که "بعد از آنکه کارهای لازم را انجام دادیم و سفرهای خارجی او را کنترل کردیم، متوجه شدیم که این فرد با سرویس اطلاعاتی موساد همکاری دارد."

در مورد زمان آغاز و نحوه محاکمه آقای اشتری اطلاعات دیگری انتشار نیافته هرچند خبرگزاری ایرنا در روز شنبه گزارش کرد که این محاکمه برگزار شده و وکیل مدافع متهم در این جلسه لایحه دفاعیه ای را تقدیم رئیس دادگاه کرد.

خبرگزاری فارس گزارشی مفصل را به آنچه که اعترافات جاسوس رژیم صهیونیستی در دادگاه خوانده شده اختصاص داده و از جمله نوشته است که علی اشتری در مجموع پنجاه هزار دلار از موساد دریافت کرد و در دادگاه از مردم ایران و هر سازمانی که به واسطه اقدامات او دچار صدمه شده بودند عذر خواست و از دادگاه تقاضای رافت اسلامی کرد.

با توجه به غیرعلنی بودن دادگاه علی اشتری، ارزیابی جریان رسیدگی به پرونده اتهامی علیه او و دلایل صدور حکم اعدام امکانپذیر نیست اما در جمهوری اسلامی، احکام اعدام باید برای اجرا به تایید دیوان عالی کشور برسد.

اسرائیل هنوز نسبت به خبر صدور حکم اعدام برای یک ایرانی به اتهام جاسوسی برای آن کشور واکنشی نشان نداده اما در پی انتشار خبر محاکمه این فرد در روز شنبه، از قول یک منبع اسرائیلی گزارش شد که دولت اسرائیل از این پرونده اطلاعی ندارد.

این اولین بار نیست که در ایران، فردی به اتهام جاسوسی برای اسرائیل محاکمه می شود.

در زمستان سال 1999 بيست یهودی در شهر شيراز به اتهام جاسوسی برای اسرائيل بازداشت و ده تن از آنان پس از اعتراف به جاسوسی در دادگاه غيرعلنی به زندان محکوم شدند.

یوشکا فیشر وزیر اسبق امور خارجه آلمان : اسراییل تابستان جاری به ایران حمله می کندتوجه:
استفاه از مطالب اطلاعات.نت با ذكر ماخذ آزاد می باشد

با خبرهای خود به خبررسانی اطلاعات.نت ياری رسانيد!  -  http://ettelaat.net/ -

Copyright © 1999-2018 Ettelaat Network, All  Rights Reserved
Webmaster
اطلاعات.نت به هيچ گروه و مرام و مسلك وابسته نيست