اطلاعات.نت
 

معاون رییس جمهوری عراق: همه چیز در عراق تحت کنترل ایران است


 كيهان چاپ لندن

- النجیفی در واشنگتن از سیطره رژیم ایران در عراق انتقاد کرد و گفت این آرزوی ایران است که جهان عرب را در شرق فتح کند.

- او گفته پایه و اساس امورات سیاسی و نظامی عراق در دست ایران است.


اسامه النجیفی، معاون رییس جمهوری عراق در سخنرانی خود در سمینار مربوط به عراق در مرحله پساداعش، در واشنگتن گفته ایران قدرت تعیین‌کننده در عراق است.

پایگاه خبری وطن ترکیه، در گزارشی با عنوان ایران اعتراف کرد نوشته است معاون اول فواد معصوم، رییس جمهوری عراق [دبیرکل حزب اسلامی الدعوه] در سخنانی که در یک پانل مربوط به مسائل عراق در واشنگتن برگزار شد در مورد تحولات عراق صحبت کرده است.

النجیفی با اشاره به بسته شدن شبکه تلویزیونی کُردزبان روداو Rudaw در عراق و انتقال دفاتر آن به اربیل گفت: ایران یک قدرت با نفوذ در عراق است و تمام پایه و اساس امور را در دست دارد؛ احزاب سیاسی، شبه‌نظامیان مسلح و همه چیز تحت کنترل ایران است.

او همچنین تاکید کرده نفوذ و تأثیر زمامداران ایران در تصمیمات دولت عراق کاملا آشکار است. آنها می‎خواهند عراق را به کریدور اتصال خود به سوریه و لبنان تبدیل کنند. این آرزوی ایران است که جهان عرب را در شرق فتح کند.

این مقام عراقی همچنین ادعا کرده‌ که بغداد یک ائتلاف بین‎المللی علیه اقلیم کردستان تشکیل داده است.

النجیفی تاکید کرد عراق یک دولت فدرال است و اقلیم کردستان طبق قانون اساسی به عنوان یک منطقه با مرزهای قبل از سال ۲۰۰۳ تعریف شده است. اما یک منطقه‎ی اداری فرقه‎ای نیست، یا یک منطقه سنی یا شیعه نیست و هرگونه تلاش علیه دولت فدرال و کشور عراق، برخلاف قانون اساسی است.

دو ماه پیش فواد معصوم رییس جمهوری عراق برای حل و فصل اختلافات بین اقلیم کردستان و بغداد طرحی داد که تا کنون باشکست مواجه شده است.

۱۶ آبان‌ماه، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر که با تهران همکاری دارد به نیروهای سرایا السلام دستور داد تا طی ۷۲ ساعت آینده، از کرکوک عقب‌نشینی کنند. حکومت ایران مدعی است طرح قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، کردستان عراق را از یک بحران نجات داد.

اخیرا اعتراف رسمی مقام‎های دولتی در بغداد درباره میزان نفوذ رژیم ایران در امورات عراق کم‌سابقه بوده است.

 news@ettelaat.net - http://ettelaat.net

توجه:استفاه از مطالب اطلاعات.نت با ذكر ماخذ آزاد می باشد!

Copyright © 1999-2018 Ettelaat.net All Rights Reserved
اطلاعات.نت
به هيچ گروه و مرام و مسلك وابسته نيست